Kuidas alustada küttehooaega õigesti?

Sügis on käes ja peagi saabuvad külmad ilmad, mis toovad kaasa vajaduse alustada kodu kütmist. Et tagada, et sinu kodu on talveks valmis ja et kütmine oleks võimalikult tõhus ning ohutu, tasub enne kütteperioodi algust mõned olulised sammud läbi mõelda. Alljärgnevalt anname ülevaate praktilistest nõuannetest ja meeldetuletustest, mis aitavad sul küttehooaega muretult alustada.

1. Varu küttepuud aegsasti

Küttepuude varumine on üks esimesi asju, mida enne küttehooaja algust teha. On oluline meeles pidada, et küttepuude kvaliteet ja nende õigeaegne soetamine mõjutavad otseselt sinu küttekulude suurust ning kütteperioodi üldist sujuvust. Hilissügisel, kui küttehooaeg juba täies hoos on, võivad küttepuude hinnad tõusta ning küttepuid tarnivate ettevõtete järjekorrad pikeneda. Seega on mõistlik küttepuud varuda juba varasuvel või sügise alguses, kui pakkumine on veel suur ja hinnad soodsamad.

Kvaliteetsete küttepuude valimisel tuleb arvestada ka erinevate puiduliikide omapäradega. Olenevalt küttekoldest ja sinu vajadustest vali sobiv puiduliik ning soeta seda piisavas koguses.

2. Ladusta küttepuud õigesti

Küttepuude varumise järel on oluline need õigesti ladustada, et tagada nende kuivus ja põlemiskvaliteet kogu küttehooaja vältel. Küttepuude hoidmiseks sobib kõige paremini kuiv ja õhku läbilaskev koht, näiteks varikatus, puukuur või muu sarnane katusealune. Kindlasti tuleks vältida puude ladustamist otse maapinnale, sest see võib põhjustada niiskuse imbumist puitu, muutes need raskesti süttivaks ja vähendades nende kütteväärtust.

Puude ladustamisel on oluline ka nende õhutamine. Ladustamisel jäta puude vahele piisavalt ruumi, et õhk saaks vabalt liikuda, mis aitab puid kuivana hoida. Kuiv küttepuu mitte ainult ei põle paremini, vaid on ka oluliselt energiatõhusam, mis tähendab väiksemaid küttekulusid ja vähem tahma küttekoldes.

3. Kutsu korstnapühkija

Korstnapühkija teenuse kasutamine on oluline samm enne kütteperioodi algust. Korstnapühkija kontrollib ja puhastab sinu korstna, eemaldades sealt kogunenud tahma ja muud põlemisjäägid, mis võivad põhjustada tahmapõlenguid. Korstnapõlengud on ohtlikud, sest need võivad põhjustada tõsiseid tulekahjusid ja kahjustada kogu maja konstruktsiooni.

Lisaks korstna puhastamisele kontrollib korstnapühkija ka sinu küttekollete üldist seisukorda. See hõlmab näiteks ahju, pliidi või kamina seisukorra hindamist ja vajadusel remondivajaduse välja selgitamist. Kui küttekollete seisukord ei ole parim, võib korstnapühkija soovitada täiendavaid hooldustöid või anda nõu, kuidas parandada kütteseadmete efektiivsust ja ohutust.

4. Ohutus ennekõike

Kütteperioodil on kodu ohutus eriti oluline. Üks lihtsamaid ja tõhusamaid viise oma kodu kaitsmiseks on suitsuandurite kontrollimine ja vajadusel patareide vahetamine. Suitsuandurid on esimesed, mis annavad märku võimaliku tulekahju tekkimisest, andes sulle ja su perele väärtusliku aja reageerimiseks ja turvalisuse tagamiseks.

Lisaks suitsuanduritele on mõistlik omada kodus ka tulekustutit. Tulekustuti olemasolu ja selle kasutamisoskuse omandamine võivad osutuda elupäästvaks, eriti kui kasutad küttekoldeid igapäevaselt. Tulekustuti peaks olema hõlpsasti ligipääsetavas kohas ning selle kasutamise juhendid selged ja arusaadavad kõigile pereliikmetele.


Küttehooaja alguseks valmistumine nõuab pisut ettevalmistust, kuid õigete sammude järgimine aitab sul tagada, et sinu kodu on külmaks perioodiks täielikult valmis. Varu küttepuud aegsasti, ladusta neid õigesti, kutsu korstnapühkija ja hoolitse kodu ohutuse eest, et saaksid nautida talveaega hubases ja soojas kodus ilma muretsemata võimalike ohtude pärast. Nende sammude järgimine tagab sujuva ja turvalise küttehooaja, mis aitab hoida sinu kodu soojana kogu talve vältel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga